25.un 26.maijā 13 Abulas LP potenciālie un esošie projektu iesniedzēji devās 2 dienu informācijas un pieredzes apmaiņas braucienā pie vietējās rīcības grupas “Lielupe” LEADER projektu īstenotājiem. Kopā ar smilteniešiem piedalījās ari Rēzeknes VRG projektu iesniedzēji.
Liels liels paldies Lielupes VRG vadītājai Līgai Švānbergai par piedāvāto programmu un noorganizēto pasākumu! Dalībnieki guva daudz jaunu ideju un iedvesmu darboties laukos, nebaidīties uzsākt ražošanu un veidot skaistu un jauku vidi ap sevi.
25.maija rīta pusē mūs sagaida SIA „Ķiploku pasaule” Annas, Olaines novadā saimniece Antra Zeiliņa, kura ķiploku audzēšanu un pārstrādi uzsāka 2012. gadā Dalbē, Ozolnieku novadā. Pirmais produkts bija marinēti ķiploku ziedi. Šobrīd saimniecībā tiek gatavoti dažādi produkti, kuriem klāt kā obligāta sastāvdaļa tiek pievienots ķiploks - ķiploku pulveris, čipsi, kā arī dažādi konservi no tomātiem, kabačiem, paprikas un citiem dārzeņiem, kā arī ķiploku karameles. Kopš 2016.gada jūlija tūristu un interesentu grupas tiek uzņemtas Olaines novada teritorijā, kur uzcelta plaša saimniecības ēka un blakus atrodas ķiploku lauks un siltumnīcas.
Pēc tam dodamies uz Jaunlīdumi, Jaunsvirlaukas pagasts, Jelgavas novads, kur SIA Zekants ražo produktus ar zīmolu Pupuchi. Tas ir Jelgavas novadā radīts inovatīvs produkts Latvijā – cūku pupu kraukšķi. Produktu autores - māsas Kristīne Ozoliņa un Zanda Ozola uzskata, ka tradicionālais latviešu kultūraugs – cūku pupa – nepamatoti palicis ēnā mūsdienu pārtikas klāstā. Lai to mainītu, ir radīta olbaltumvielām un šķiedrvielām bagāta cūku pupu uzkoda “Pupuchi”. Uzņēmums plāno produktu eksportēt, attīstīt ražošanu un piedāvāt citus jaunus produktus. Iesniegts Leader projekts uzņēmuma darbības attīstībai.
Pēcpusdienā mūs sagaida z/s “Blūdži” (Bērvircava, Sesavas pagasts, Jelgavas novads) saimniece Ināra Mālkalne. Zemnieku saimniecība „Blūdži” mājražošanai pievērsušies 2011. gadā, uzsākot dārzeņu pārstrādi, kā pirmo produktu piedāvājot mazsālītus gurķus. Šobrīd produktu klāsts ir plašinājies un saimniecība tirdziņos piedāvā dažādus dārzeņu konservus, kā arī tomātus un avenes želejā. Īpaši iecienīti ir asie kāposti. 2012. gadā, uzsākot piena pārstrādi mājas apstākļos, saimniecībā radīts jauns produkts – mājās gatavots siers. Salātu un siera šķirņu klāsts nemitīgi tiek papildināts. Mālkalnu īpašais marinētais siers ir izpelnījies atzinību Baltijas valstīs lielākajā pārtikas izstādē "Riga Food 2014", iegūstot 1.vietu nominācijā "Tautas garša".
Vilces muižā ( Platones pagasts, Jelgavas novads) mūs sagaidīja Ingus Niedra (Rafa kaņepes), kas ir zemnieks no Blankenfeldes, kur pašos Zemgales dienvidos, Lietuvas pierobežā savā senču zemē audzē kaņepes un citus šķiedraugus jau astotajā paaudzē. No kaņepēm tiek gatavoti dažādi tradicionāli gardumi kā kaņepju sviests, kaņepju staks, kā arī jaunas mūsdienīgas kaņepju ēdamlietas – kaņepju pesto, kaņepes baltajā šokolādē un kaņepju šokolādes cepumi, kaņepju halva un marmelāde. Vilces muižu savukārt izradīja un spoku stāstus stāstīja TIC vadītāja Elita Priedniece.
Z/s “Ābelītes (Zaļenieku pagasts, Jelgavas novads) mūs sagaidīja jaunais uzņēmējs Roberts Buka, kurš realizējot Leader projektu, izveidoja vīna darītavu ģimenes saimniecībā Zaļenieku pagastā. Mājas vīna ražošanai tiek izmantoti saimniecībā iegūtie āboli, kā arī citi augļi un ogas. Attīstot ražošanu ir iecerēts piedāvāt jaunu produktu – sidru.
Abgunstes muižā (Zaļenieku pagasts, Jelgavas novads) saimnieko biedrība “Radošuma meka. Abgunstes muiža – šobrīd spilgtākais kultūrvēsturiskais objekts Jelgavas novadā. Muižas saimnieki Jānis un Asnāte Avotnieki mērķtiecīgi un radoši iegulda darbu, lai radītu muižu par pievilcīgu tūrisma un sabiedrisko aktivitāšu vietu. Šobrīd tiek realizēts Leader projekts "Atvērto amatniecības darbnīcu izveide Abgunstes muižas radošuma rezidencē”.
Viesu nams “Pūteļkrogs” ( Pūteļi, Zaļenieku pagasts, Jelgavas novads) ir ģimenes uzņēmums. “Viesu nams „Pūteļkrogs” savu vietu atradis vecajā „Pūteļu krejotavā”, kuras mūri veido lauku restorāna īpašo atmosfēru. Ēka uzcelta pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados un ilgu laiku kalpoja vietējā reģiona zemniekiem kā piena krejotava, kur pārstrādes rezultātā ieguva garšīgu biezpienu un sieru. Viesu namā saimnieko ģimenes uzņēmums, kurš darbojas šajā jomā jau ilgus gadus. Ir uzkrāta nopietna pieredze ēdināšanas jomā, viesu uzņemšanā un apkalpošanā.
26.maijā Vilces pagasta Terēnos ( Jelgavas novads) mūs , Piparmētru namiņā sagaida Lolita Duge. Mājražotāja Lolita Duge nodarbojas ar piparmētru audzēšanu un pārstrādi. Pirmie stādi saimniecībā iestādīti 2012.gada rudenī. Iegādātas un iestādītas dažādu šķirņu piparmētras – Šveices, šokolādes, zemeņu, greipfrūtu, ananāsu, ingvera u.c., kopā 12 šķirnes. Realizējot Leader programmas projektu, tika iegādāts aprīkojums – vakuuma iepakošanas ierīce, žāvēšanas skapis un katls, kas nodrošina iespēju fasēt svaigas piparmētru lapas, sažāvēt tās tējai un garšvielām, kā arī gatavot piparmētru sīrupu. Piparmētru namiņa piedāvājums tiek papildināts ar jauniem produktiem – piparmētru pulveris, bezē cepumi, zefīri, un toniks sejai.
Baronese Zanda Zariņa mūs sagaida Lielvircavas muižā (Platones pagasts, Jelgavas novads), kur saimnieko biedrība “Liel.Barons”. Jelgavas novada Lielvircavas muiža kopš 2014. gada tiek mērķtiecīgi attīstīts kā tūrisma objekts, muižas sakārtošanai realizēti vairāki Leader projekti. Muižā saimnieko biedrība “Liel.Barons”, par savām darbības prioritātēm izvirzot kultūras mantojuma saglabāšanu un modes vēstures izzināšanu. Biedrība muižā organizē pasākumus un uzņem viesus. Baronese Elizabete Fon Hahn pastāsta par 19.gs. modes aktualitātēm un iepazīstina ar Leader projektā radītu vēsturisku tērpu ekspozīciju un citiem tā laika rekvizītiem.
Jelgavā ar biedrību “Amatnieku sēta” mūs iepazīstina Vidaga Vītola. Ideja par vietējo pārtikas ražotāju spēku apvienošanu radās 2011.gada rudenī, kad Jelgavas konsultāciju birojā tika īstenots apmācību cikls „Kā uzsākt, kā attīstīt un pārdot mājas apstākļos saražoto produkciju nelielos daudzumos?” Biedrība „Pārtikas amatnieki” ir realizējuši Leader projektu un ar Jelgavas novada pašvaldības atbalstu izveidojuši amatniecības sētu ar mērķi sekmēt Jelgavas novada nevalstisko organizāciju sadarbību sociālās uzņēmējdarbības jomā, kā arī popularizēt Jelgavas novada amatnieku izstrādājumus.
Z/s “Bētras”, (Salgales pagasts, Ozolnieku novads) mūs sagaida Iveta un Uldis Gross, . Z/s Bētras plašā izvēlē piedāvā dažādus augļu koku un krūmu stādus. Saimniecībā ir radīts zīmols Tepat, piedāvājumu paplašinot ar saimniecībā gatavotām veselīgām krūmcidoniju un dzērveņu sukādēm un sīrupiem.