pieredzes apmaiņas seminārs “Uzņēmējdarbības attīstības iespējas īstenojot SVVA Stratēģiju Liepājas rajona partnerībā"
Abulas lauku partnerība 2018.gada 25.-26.aprīlī piedalījās Liepājas rajona partnerības organizētajā pieredzes apmaiņas seminārā “Uzņēmējdarbības attīstības iespējas īstenojot SVVA Stratēģiju” Pasākuma norises vieta - BDR Liepājas rajona partnerības darbības teritorijas Grobiņas, Nīcas, Aizputes novadi.
No Abulas LP piedalījās 17 dalībnieki – uzņēmēji, pašnodarbinātas personas, NVO pārstāvji.
Pirmais tikšanās mums bija “Mednieki”, Kalvenes pagasts. Tur ir izveidota uzņēmēju biedrība, kura lauku īpašumā ir izveidojusi vietējo produktu realizācijas, degustācijas un prezentēšanas telpas, īstenojot LEADER uzņēmēju sadarbības projektu “Vietējo produktu realizācijas, degustācijas un prezentēšanas telpas izveide Kalvenes pagastā”. Telpas semināru, apmācību un degustāciju organizēšanai vietējiem ražotājiem. Par īstenoto projektu stāstīja projekta vadītāja Evija Kopštāle.
Pēc tam devāmies uz “Mārsili”, Grobiņas pag., Grobiņas nov. SIA LavenderVilla. Mūsu grupu sagaidīja Liepājas partnerības vadītāja Inita ar savām kolēģēm Santu un Zani. Prezentācijā uzzinājām svarīgāko Liepājas rajona partnerībā īstenojot SVVA stratēģiju - mērķiem, rīcībām, grūtībām, izaicinājumiem. Diskutējām par uzņēmējdarbības attīstības iespējām, piesaistot LEADER pasākumu finansējumu. Pēc sarunas, Zane Gusta stāstīja par projekta “Lauku naktsmītnes, SPA un pirts atpūtas kompleksa "LavenderVilla" izveide”. Projekta ietvaros izveidots komplekss tūrisma produkts – SPA un pirts pakalpojumi, ar atpūtas teritorijai atbilstošiem elementiem, kas ir paredzot pasākumu organizēšanas ēku un viesu mājiņu izvietojumu, unikālas telšu vietas ar vigvamiem, labiekārtotas ar koka galdiem un soliem, bērnu rotaļu laukumu, velo nomas izveidi, labierīcības un apkurināma koka kubla uzstādīšanu.
Viesojāmies Jātnieku sporta biedrībā „JURA STAĻĻI” Grobiņas novadā. Juris Kalita ar domu biedru grupu izveidojis jātnieka sporta klubu "Jura staļli", blakus esošo jaunlopu novietni, pārbūvējot par jāšanas manēžu. Piedāvājumā ir gan izjādes ar zirgiem, gan pārgājieni, gan zirgu pajūgu īre atbilstoši gadalaikam. Lai piedāvājums būtu kommplekss, ēdināšanas pakalpojumu piedāvā ģimenes uzņēmums “Ivetas ķēkis”.
Tikšanās laikā ar tūrisma kluba Oga pārstāvjiem, iepazinām viņu īstenotos projektus pilsētas tūrisma aktivitāšu dažādošanai. . Kā pastāstīja Ilze Kārkliņa, tūrisma klubu OGA dibināja 18 jaunieši 2002. gada kā sabiedrisko organizāciju ar mērķi ūdens tūrisma, velotūrisma, kājnieku tūrisma un alpīnisma popularizēšana jauniešu vidū. Kluba aktivitātes notiek visu gadu, dažāda veida pārgājieni, ekspedīcijas, laivu braucieni, Latvijas ūdenstūrisma čempionāts un apmācības semināri. Kā arī jaunieši organizē dažāda veida pasākumus, sacensības novada iedzīvotājiem un interesentiem. Ar savu darbību jaunieši spēj radīt lielisku platformu, uz kuras iespējams lietderīgi pavadīt savu brīvo laiku un iegūt jaunas, noderīgas zināšanas. Īstenots vērienīgs LEADER projekts “Vikingu laika kuģu būves pamatprincipi informatīvi izglītojošā vides objektā”. Izgatavots un uzstādīts vikingu laika kuģa daļējs prototips, kurš papildināts ar 4 informatīvi izglītojošiem stendiem, tādējādi radot unikālu, saistošu un brīvi pieejamu vides objektu Grobiņas novada iedzīvotājiem un apmeklētājiem, kā arī veicinot apkārtējas vides sakārtošanu un tūristu piesaistes objektu saraksta paplašināšanos. Paralēli tikām iepazīstināti ar SIA Tūrisma attīstības grupas projektu “Velonovietņu izgatavošana un uzstādīšana Grobiņā”, kur velonovietnes ir izvietotas pa visu Grobiņu, kā arī pie tūrisma kluba Oga mītnes.
Tūrisma un uzņēmējdarbības attīstība ostas teritorijā Liepājā tikāmies ar optimisma pilnu jauno uzņēmēju Aigaru Laugali. Pastāstīja par saviem plāniem LEADER projektu īstenošanā ostas teritorijā, kā arī ar tūrisma nozares attīstīšanu viesnīcā “Jūrnieku Ligzda”, Pērkone, Nīcas novadā. Izveidotā trīszvaigžņu viesnīca, kas orientēta uz ģimenēm ar bērniem, iegājusi apritē un plāno paplašināt darbību. Nākotnes plānos ietilpst doma par zivju restorānu Liepājas promenādes spīķeros.
Pēc spraigās dienas, viesnīcā Jūrnieka ligzda turpinājām sarunu ar Liepājas VRG vadītāju par stratēģijā iekļauto prioritāšu realizācijas gaitu, projektu mērķtiecību un saskaņotību, iesniegto projektu kvalitāti, problēmām un sūdzību risinājumiem, projektu vērtēšanas procesa organizēšanu.
Ceturtdienas rītu uzsākām ar jūras apmeklējumu Pērkonē un tad jau devāmies uz Nīcas novadu, lai iepazītos ar Nīcas novada īstenotajiem projektiem iedzīvotāju brīvajam laikam. Par tiem stāstīja
Nīcas pašvaldības attīstības daļas projektu vadītāja Ieva Taurinskaite un Nīcas Sporta centra vadītājs.
Apskatījām plašo sporta halli un āra trenažieru laukumu pie tas. Daudz jaunu iedeju guvām no Nīcas novada sadarbības ar jauniešiem un uzņēmējiem, apsaimniekojot Nīcas laivu piestātni.
Bernātos Liepājas pilsētas domes pārstāve mums pastāstīja par iecerēto LEADER projektu bērnu un jauniešu nometņu vietas atjaunošana Bernātos, vecajā Liepājas Metalurga atpūtas kompleksā. Jūras krastā paskatījām LEADER projketu – sporta laukum aizveide.
Devāmies uz Bernātu Dzintariņu, kurā īstenots uņēmējdarbības projkets “Bernātu Dzintariņa atdzimšana”, kurš konkursā “Dižprojekts 2018” ir 3.vietas ieguvējs. Par savām veiksmēm, iecerēm stāstīja Liene Otaņķe. Apbrīnojama ir vecāku uzņēmība darīt visu, lai viņu bērni nedotos strādāt uz ārzemēm.
Pēc tam devāmies uz Aizputi. Tikāmies ar Jauniešu biedrību NEXT un pamatā saruna bija par Jauniešu iesaisti uzņēmējdarbības uzsākšanā. Aizputē tikāmies ar jauno uzņēmēju
balodi, kurš iepazīstināja ar sava jaunā un inovatīvā uzņēmuma attīstību. Stāstīja arī par LEADER projekta īstenošanas gaitu projektam “Mēbeļu restaurēšanas un izgatavošanas darbnīca”.
Pusdienlaikā viesojāmies uzņēmumā “Aizputes Vīni”, kur jaunais , atraktīvais uzņēmējs Mārtiņs Sants stāstija par sava uzņēmuma izveidi, un Kurzemes vietējo produktu prezentācijas vietas izveidi īstenojot projektu.
Kazdangas pagasta Ūdensrozēs tikāmies ar uzņēmēju, kurš ir izveidojis tūrisma pakalpojuma sniegšanas iespējas viesu namā “Lauku kūrorts”. Pastāstīja par uzņēmējdarbības pilnveidošanu, izveidi un turpmāko attīstību asu izjūtu cienītājiem.
Paldies Liepājas rajona partnerības kolektīvam –Initai, Santai un Zanei par lieliski noorganizēto pasākumu! Uz Smilteni aizvedām daudz jaunas idejas, pieredzes un sajūsmas par Liepājas puses jauno paaudzi!