Pieredzes apmaiņas brauciens uz Amatu
„Mājražošana un mājamatniecība uzņēmējdarbībai laukos”- pieredzes brauciens uz Amatas novadu.
„Abulas lauku partnerība” ar Valsts lauku tīkla atbalstu 1.novembrī Smiltenes novada mazo lauku saimniecību saimniekiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Amatas novadu. Brauciena mērķis bija gūt labās prakses piemērus no mājražotājiem Amatas pusē, kā arī iepazīt kādu no LEADER programmā īstenotajiem projektiem.
Tiekoties ar lauku uzņēmējiem Amatas novadā, apmeklējām vairākas saimniecības un uzņēmumus. Rīta pusē, izbraucot caur Amatciemu, dodamies uz Ģikšiem, kur Amatas pagasta zemnieku saimniecībā Lejas Kaļļi mūs sagaida īpašnieks Viesturs Skujiņš. Saimnieks dalījās pieredzē, kā veidojis savu saimniecību, kā reģistrējis mājražošanu un bioloģisko saaimniekošanu, iepazīstināja ar gaļas pārstrādes uzņēmumu, kurā darbojās bioloģiskā kautuve un gaļas pārstrādes cehs.
Nītaures pagasta kooperatīvā „Zaļais Grozs” vadītāja Gaida Krūmiņa stāstīja par kooperatīva darbību . Aptuveni 10 mazām lauku saimniecībām zem viena zīmola ir dota iespēja mazumtirdzniecībā realizēt savās saimniecībās izaudzēto un tirgošanai sagatavoto produkciju – tējas, fasētus dārzeņus, skābētus kāpostu, sukādes, sulas, sīrupus un daudzas citas garšīgas lietas. Saimniece izrādīja arī savu piemājas saimniecību „Lušēni”. Iepazīstoties ar šo saimnieci, braucējiem jau radās pirmais secinājums – ka dzīvojot „dziļi” laukos, cilvēki nevis sūdzās par grūtībām, bet ar humoru un jokiem stāsta par savu ikdienas smago darbu laukos.
Savukārt Mores pagasta zemnieku saimniecībā Ceplīši, mūs sagaida jauka, smaidīga tās īpašniece Inta Kirilka. Savā nelielajā saimniecībā viņa kā mājražotājs pāstrādā pienu, gatavojot krējumu, jogurtu, biezpienu un dažus mājas sierus. Saimniece dalījās pieredzē, kā atbilstoši visiem nosacījumiem, lauku saimniecības virtuvē var darboties mājražotājs piena pārstrādes jomā, cik viegli vai grūti ir ievērot visus nosacījumus un prasības ražotnē.
Nītaurē mūs sagaidīja vides gide Dace Eipure, kura stāstīja pat Nītaures svarīgakajiem notikumiem no seniem laikiem līdz mūsdienām. Nītaurē uzkāpām Vaļņu kalnā, apskatījām baznīcas, izbraucām nelielā ekskursijā caur Nītauri.
Zaubē mums tika dota iespēja iepazīties ar biedrības „Give and hand” darbību sociālajā jomā. Tās vadītāja Vaira Zauere dalījās pieredzē par biedrībā īstenotajiem projektiem, starp kuriem ir arī LEADER programmā īstenots projekts par sociālā dzīvokļa izveidošanu un labiekārtošanu. Liela loma šī dzīvokļa izveidē ir arī Zaubes rokdarbniecēm, kuras brīvprātīgā darbā, veicot pasūtījumu no Nīderlandes, uzadīja 600 pāru vilnas zeķu nīderlandiešiem un par nopelnīto naudu šo sociālo dzīvokli biedrība iegādājās īpašumā. Biedrība kopā ar pagasta sociālo dienestu palīdz vientuļiem uz maznodrošinātiem pagasta iedzīvotājiem, dodot iespēju viņiem izmazgāt savas drēbes, nomazgāties pašiem.
Katrs no dalībnieki guva kādu tikai sev noderīgu atziņu, cits varbūt tikai apskatījās, kā Amatas puses ļaudis dzīvo un saimnieko laukos. Kā viena no galvenajām atziņām kopumā - ka mājražošana ir viena no iespējām uzņēmējdarbībai laukos.