“Latviešu arheoloģiskais tautas tērps”

terpi-puralade   Iesniedzējs: BDR "Smiltenes Pūra Lāde"

   Projekta nosaukums: “Latviešu arheoloģiskais tautas tērps”
   Projekta Nr. 23-09-AL10-A019.2204-000008
 
   Projekta summa 5000.00EUR, 
no tās ELFLA publiskais finansējums: 4500.00 EUR
 
    Īstenošanas vieta: Limbažu iela 5 - 22, Smiltene, Smiltenes nov., p.n. Smiltene, 
Projekta vadītājs: Šube Evija, E-pasta adrese Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.   
 
Projekta mērķis: 
Izgatavot divus sievu tērpus un vienu vīru tērpu, kas raksturo arheoloģiskā tērpa valkāšanu pēc 12.gs. Smiltenes pilsmuižā. Smiltenespilsmuiža teritorija ir tagadējā Kalnamuižas teritorija Smiltenes pagastā. Tērpi paredzēti sabiedrības izglītošanai par tautas tērpu darināšanu, komplektēšanu un valkāšanu mūsdienās. Tādējādi tiks ievērojami uzlabota biedrības organizēto pasākumu vietējai sabiedrībai kvalitāte. Vienlaicīgi tiks veicināta Abulas lauku partnerības teritorijas attīstība un identitātes stiprināšana šajā teritorijā. Un tas var būt priekšnosacījums jaunu integrētu tūrisma, kultūras, un citu saistītu pakalpojumu un produktu piedāvājumam, piemēram, ar iespējām mūsdienās veidot vēsturiski precīzas arheoloģisko apģērbu rekonstrukcijas. Turpināt iesākto Latvijas simtgades saukli "Katram savu tautas tērpu".
 
Apraksts:
Latvijā ir vērojama tendence gadskārtu tradīciju rituālos izmantot senākos latviešu arheoloģiskos skatuves tērpus. Smiltenes novadā navšādu arheoloģisko tērpu komplektu, kas izglītotu sabiedrību. Ar projekta „Latvijas arheoloģiskais tautu tērps” palīdzību tiks dziļāk izzināts, kas raksturo latviešu tautastērpu laikā pēc 12. gadsimta. Tā laika tērpi tiek dēvēti par „arheoloģiskajiem tērpiem”. Projekta rakstīšanas
laikā tika iepazīti arheoloģiskie tērpi no Aizkraukles un Lejasžagaru kapulauku izrakumiem, kuros tika atrasti lībiešu tērpa paraugi, aksesuāri un rotas. Projektā izvēlētie tērpi saskan ar tām tērpu rekonstrukcijām, ko izmantoja I. Žeieres grāmatā Arheoloģiskais tērps. Tā darināšana, valkāšana un komplektēšana mūsdienu Latvijā. Projekta ietvaros paredzēts izgatavot: 1) arheoloģiskā tērpa komplekts sievietei 2 gab. – brunči, galvas auts (iekļauts lina apakšlakats, celotas saitītes), lina krekls, vilnas villaine , kājauts (pāris), sietava (pāris); 2) arheoloģiskā tērpa komplekts vīrietim 1 gab.- vilnas cepure, vamzis, vilnas bikses, lina krekls, kājauts, sietava (pāris); 3) arheoloģiskā tērpa aksesuāru komplekts- zābaku (pāris) 3 gab., ādas josta 1 gab., ādas soma 3 gab.: 4) arheoloģiskā tērpa rotu komplekts 2 gab. – Lībiešu bruņurupuču saktas ar važturiem, važiņu sadalītājiem, 3 garajām važiņu rindām un vienu īsāku, lielais ķemveida piekariņš/amulets, zoomorfais ūdensputna piekariņš/ amulets, kā arī, neapstrādātā Baltijas jūras dzintara piekariņš/ amulets. Tērpi paredzēti izmantot dažādi -1) prezentēt Kalnamuižas vēsturisko vietu, 2) rīkot izzinošus seminārus un izstādes saistībā aŗ arheoloģisko tērpu valkāšanas nozīmi novada muzejā "Mēru muiža", pagastu bibliotēkās u.c. , 3) organizējot meistarklases arheoloģisko tērpu detaļu un rotājumu izgatavošanai pieaicinot profesionālus meistarus. 
 
Rezultatīvie rādītāji:
1 kompl.Arholoģiskā tērpa komplekts vīrietim
2 kompl.Arheoloģiskā tērpa rotas
1 kompl.Arheoloģiskā tērpa aksesuāri
2 kompl.Arheoloģiskā tērpa komplekts sievietei

 

Sadarbības partneri

Smiltenes novads

zm logo

lad-logo - labajā sānā

laukutikls

latvijas lauku forums

ES Abulas