Arheoloģiskie ziemas tērpi Smiltenes folkloras kopai “Rudzupuķe”
Projekta nosaukums: Arheoloģiskie ziemas tērpi Smiltenes folkloras kopai “Rudzupuķe”
Projekta Nr. 23-09-AL10-A019.2204-000014
Projekta summa 5000.00EUR,
no tās ELFLA publiskais finansējums: 4500.00 EUR
Īstenošanas vieta: Lejas Varicēni, Smiltenes pag., Smiltenes nov., p.n. Smiltene, LV-4729
Projekta vadītājs: Līga Krūmiņa, E-pasta adrese Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Projekta mērķis:
1. Izgatavot folkloras kopas “Rudzupuķes” 12 dalībniekiem arheoloģiskā tērpa siltās virsdrēbes. Tas sniegs iespēju folkloras kopai organizēt un piedalīties gadskārtu svinībās (Miķeļi, Veļu vakars, Ziemassvētki, Meteņi un Lieldienas) arheoloģiskajos tērpos arī gada aukstajos mēnešos.
2. izgatavojot tērpus no Latvijai raksturīgiem dabiskiem materiāliem un rakstiem,
3. saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu, (sk.pielikumā Arheoloģiskā ziemas tērpa un aksesuāru vizualizācija.pdf)
4. izglītot folkloras kopas dalībniekus un novada iedzīvotājus par arheoloģiskā tērpa sastāvu un izskatu
5. identificēt un simbolizēt Latvijas kultūrvēsturiskās vērtības.
Apraksts:
Latvijas un Smiltenes novada tradicionālās kultūras būtiska sastāvdaļa ir pareizi pagatavots tautas tērps. Tas rada pirmo nozīmīgo iespaidu par folkloras kopu un vietu, kuru tā pārstāv. Kopas dalībnieki kopš 2011.gada apkopojuši informāciju par arheoloģiskā tērpa (7.-10.gs. latgaļu un lībiešu tērpi) gatavošanu – šuvuši kreklus, brunčus un bikses, pērkot materiālus un apmaksājot darbu par personīgajiem līdzekļiem. Minētās arheoloģiskā tērpa daļas ir vienkāršāk pagatavojamas un par tām ir vairāk informācijas. Taču trūkst virsdrēbes, un informācija par to pagatavošanu ir lielākoties meistariem. To pagatavošana prasa lielus līdzekļus, jo audums ir biezāks un dārgāks, to aust, kas ir roku darbs, speciāli jāpasūta meistaram. Kā arī šūšanu šāda biezuma audumam nevar veikt ikviens, lai to nesabojātu.
Arheoloģiskais tērps ir retāk redzams un sastopams, tādēļ izraisa lielu interesi iedzīvotājos vasaras pasākumos, kuros piedalās folkloras kopa “Rudzupuķes”. Taču, lai apmeklētu ziemas, pavasara un rudens pasākumus, trūkst virsdrēbes. Biedrība “Smiltenei un Latvijai” un folkloras kopa “Rudzupuķes” sadarbībā ar Smiltenes novada kultūras iestādēm vēlas veicināt latviešu gadskārtu tradīcijas un parādīt to svinēšanu novada iedzīvotājiem. Taču, šobrīd, folkloras kopa vairāk var piedalīties tikai vasaras gadskārtu svinībās vai tajās rudens, ziemas un pavasara gadskārtās, kurās tiek izmantotas maskas, jo aukstākā laikā ar villaini un vamzi vien nepietiek. Līdz šim Lieldienās, Miķeļos un citas gadskārtās, kurās piedalāmies, aizņemamies tradicionālo 19.gs. tērpu no Lietišķās mākslas studijas, tādēļ, ka tiem ir mēteļi un siltas jakas. Tas ir apgrūtinoši, jo tērpiem bieži neatbilst izmēri un dalībnieki pasākumiem jāizvēlas nevis pēc iecerētā repertuāra un spējām, bet pēc tā vai būs pieejams apģērbs. Kā arī uzstājoties 19. gs. tērpos nav iespējams iedzīvotājus iepazīstināt ar arheoloģisko tērpu un paradīt daudz senākas latviešu kultūras vērtības. Ziemas tērpu izgatavošana novērstu šo trūkumu un bagātinātu novada iedzīvotāju kultūras baudījumu un izglītotu par seno tērpu
Rezultatīvie rādītāji:
12 gb Ziemas tērpi un aksesuāri